Plytki heksagon, romby, czyli płytki w kształcie plastra miodu.
Heksagony, czyli najpopularniejsze płytki we wzory geometryczne
Najczęściej wybierane płytki podłogowe geometryczne to heksagony, czyli kafelki sześciokątne. Są one wyjątkowo ozdobne i eleganckie, a to ze względu na precyzyjną symetrię i przyciągający spojrzenia nietypowy kształt. Dobrym przykładem tego typu płytek są SAJONIA, płytki podłogowe imitujące marmur od Risco Ceramica. Wyróżniają się piękną, niemal do złudzenia przypominającą marmur fakturą i wzorem, a także najwyższą jakością wykonania.
Płytki heksagonalne wymagają co prawda większej wprawy od osoby układającej i zajmuje to zazwyczaj więcej czasu niż układanie klasycznych kafelków, jednak efekt końcowy jest tego zdecydowanie wart. Heksagony wykorzystywane są zarówno do wykańczania podłóg (szczególnie w przedpokojach, kuchniach i łazienkach), jak i element dekoracyjny ściany w łazience lub kuchni. Mogą także być kładzione na całej ścianie we wspomnianych pomieszczeniach sprawiając, że nabiera ono wyjątkowo oryginalnego charakteru. Płytki heksagonalne to najczęstszy wybór osób, którym zależy na unikalnym, eleganckim wystroju wnętrz.
Płytki w kształcie jodełki francuskiej- chevrony
Chevron, czyli inaczej jodełka francuska, jest wzorem, który zna prawdopodobnie każdy. Chevron po francusku oznacza m.in. krokiew. Do wnętrz wzór chevron został wprowadzony w XVI wieku. Wzorem do naśladowania od wieków są zachwycające podłogi w zamkach nad Loarą, które słyną z precyzyjnie ułożonych drewnianych klepek parkietu. Chevron przeżywa aktualnie renesans popularności: można go spotkać nie tylko w trwałych elementach wnętrz, ale również na tekstyliach, tapetach, porcelanie. Wybierają go nie tylko fani aranżacji glamour i vintage, ale także ci, którzy minimalistyczne współczesne wnętrza chcą urozmaicić eleganckim dodatkiem.
Płytki chevron to dwie, bliźniaczo do siebie podobne płytki, które stanowią swoje lustrzane odbicie. Zaleca się je kłaść pod kątem ostrym tak, aby tworzyły zygzak (np. Amber Roble marki Risco Ceramika). Mogą być one stosowane zarówno jako pokrycie podłogowe, jak i płytki ścienne. Geometryczne zniuansowanie kształtów takich płytek i zróżnicowanie ich pod względem szerokości sprawia, że mogą optycznie wpływać na wielkość pomieszczenia. Niezależnie jednak od wybranego rodzaju płytki, chevrony na ścianach zawsze prezentują się niebywale elegancko i są ozdobą samą w sobie.
Płytki sześciokątne – jak zaaranżować geometryczne płytki w pomieszczeniach?
Chociaż płytki podłogowe we wzory geometryczne są bardzo popularne, należy dobrze przemyśleć ich wybór pod kątem pomieszczenia, w którym mają zostać położone. Nie wszędzie sprawdzi się ten sam kształt płytki, jej kolor, faktura czy wielkość. Zazwyczaj projektanci na najwięcej geometrycznych “szaleństw” pozwalają sobie w łazienkach. Trendem ostatnich lat jest kładzenie nawet w stosunkowo niewielkich łazienkach różnorodnych płytek o nieregularnych kształtach, w tym kół, heksagonów i różnorodnych chevronów. Odrobina chaosu w wykończeniu ścian może optycznie powiększyć łazienkę, a dodatkowo stanowi ozdobę pomieszczenia, które często bywa pozbawione okna i korzysta na nietypowym urozmaiceniu.
Geometryczny temat może stanowić uzupełnienie aranżacji niemal w każdym stylu: rozwiązaniem często proponowanym w aktualnych magazynach wnętrzarskich jest łączenie minimalizmu z płytkami układanymi we wzór origami oraz różnego rodzaju patchworki. Geometria połączona z odrobiną koloru stanowi wspaniałe uzupełnienie monotonii wnętrz utrzymanych w bielach czy szarościach.
Sześciokątne płytki na ścianach i podłogach to także opcja do wnętrz inspirowanych naturą i ekologią. Najważniejsze to pozostać w palecie barw ziemi, a w takiej aranżacji geometria pomoże odejść od rustykalnego charakteru wnętrza, które nie każdemu odpowiada (i nie jest jedyną możliwością realizowania ekologii w urządzaniu wnętrz).
Jeśli interesuje nas możliwie najbardziej uniwersalny rodzaj płytek geometrycznych, postawmy na ponadczasową jodełkę wykonaną z drewnopodobnych płytek w jasnym odcieniu. Tego typu podłoga będzie doskonałym uzupełnieniem niemal każdego rodzaju wystroju i będzie komponować się zarówno z meblami glamour, jak i minimalistycznymi. Warto pamiętać, że temat geometryczny nie musi stanowić pierwszoplanowej roli: może być bardziej subtelny i jedynie dopełniać aranżacji, np. jako pokrycie ściany we wnęce, listwa odcinająca dwie strefy czy pokrycie podłogi w niewielkim fragmencie pomieszczenia.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj płytek ceramicznych w geometrycznym kształcie wybierzemy, warto się upewnić, że mają wysoką klasę ścieralności i wyprodukowane są z najwyższej jakości materiałów. Tego typu gwarancję dają zakupy w sklepie Kaflando, w którego ofercie znajdują się m.in. produkty Risco Ceramika, wiodącego producenta płytek geometrycznych.